Estetik Diş Hekimliği

Estediş Ağız ve Diş Sağlığı Estetik Diş Hekimliği

Günümüzde bireylerin diş hekimine başvurma sebeplerinden biri de estetik bir gülüşe sahip olmaktır.

Dişlerin sıralanması, şekli, boyutları, rengi, dudak ve diğer çevre dokularla uyumu, dişeti rengi ve seviyesi gibi estetik görünümü etkileyen pek çok parametre vardır. Estetik diş hekimliğinde amaç multidisipliner bir yaklaşımla bireyin beklentisi doğrultusunda mümkün olan en estetik sonucu elde etmektir.

 

Başlangıç Kayıtları

Estetik beklentilerle diş hekimine başvuran hastanın öncelikle fotoğraf kayıtları alınır. Alınan kayıtlar dijital ortama aktarılarak mevcut durum tespit edilerek yapılacak düzenlemeler değerlendirilir.

estetikdis2

Ortodontik Tedavi Gereksinimi

Eğer dişlerde pozisyonel bozukluklar varsa öncelikle ortodontik tedavi gereksinimi değerlendirilir. Dişlerde çapraşıklık, kapanış bozuklukları gibi problemler kısa veya uzun süreli ortodontik tedaviyle giderilmeye çalışılır.

estetikdis3

 

Pembe Estetik

Gingivektomi, kuron boyu uzatma, frenektomi, gibi işlemlerle dişetinin yeniden düzenlenebilir. Dişetinde lekelenmeler olan hastalarda depigmentasyon işlemi uygulanabilir. Gummy smile dediğimiz gülüş pozisyonunda dişetinin çok fazla göründüğü durumlarda lip repositioning denilen dudakla ilgili düzenlemeler yapılabilir.

estetikdis4

Diş Beyazlatma

Dental estetik denildiğinde ilk akla gelen kriterlerden biri de dişlerin rengidir. Beyaz dişler güzel bir gülüşün vazgeçilmez bir parçasıdır. Doğal dişler yapısal olarak nadiren bembeyaz olurlar. Diş minesinin ve dentinin yapısal özellikleri doğal diş rengini belirler. Sigara, çay, kahve gibi renklendirici özelliğe sahip yiyecek ve içeceklerin sık tüketilmesi, ileri yaş, dişlerin canlılığını yitirmesi gibi  durumlarda doğal diş rengi daha koyu bir tona dönebilir.

Yüzeysel renklenmeler diş taşı temizliği (detertraj) ve polisaj yapılarak giderilebilir. Yapısal renklenmeler bleaching dediğimiz evde veya klinikte yapılabilen diş beyazlatma işlemiyle giderilebilir. Canlılığını yitirmiş veya kanal tedavisi sonrası renkleşmiş dişler de internal bleaching dediğimiz iç beyazlatma yötemiyle beyazlatılabilir.

estetikdis5

Protetik Restorasyonlar

Estetik amaçla yapılan tedavilerde önceliğimiz diş sağlığına en az zarar verecek seçeneği tercih etmektir. Mümkünse doğal diş yapısına hiç dokunmadan, değilse en az madde kaybıyla sonuca ulaşmayı hedefleriz.

estetikdis6

Laminate Veneer

Özellikle ön grup dişlerde dişe en az müdahale edilerek en mükemmel estetiğin elde edilmeye çalışıldığı, fiziksel özellikleri güçlendirilmiş incecik porselen dişlerdir. Kullanılan özel yapıştırıcılar sayesinde laminaların renk geçirgenliği en düzeyde olmakta ve estetik açıdan oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu sayede yaygın olarak kullanılan restoratif seçenekler içinde yer alır. Oldukça hassas teknikler kullanılarak, çok ince üretilen laminalar dişle ve çevre dokularla çok iyi uyum sağlamaktadır.

estetikdis7

Tam Porselen (Empress) Kuronlar

Metal alt yapı kullanılmadan, basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek elde edilen, dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Tamamı seramikten oluşur. Full porselen dişler de denilebilir.

estetikdis8

Zirkonyum alt yapılı porselenler

Zirkonyum alt yapılı porselenlerde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Zirkonyum esaslı porselenler hem ön dişlerde kullanabilecek kadar doğal ve estetiktirler, hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar dirençlidirler. Bu nedenle zirkonyum esaslı porselenler ön ve arka dişlerde güvenle tercih edilebilirler.

estetikdis9

Wax-up ve mock-up çalışmaları

Dijital ortamda yapılan tasarımın bir sonraki aşamasında hekimin ve hastanın sonuçla ilgili daha gerçekçi bir öngörü sahibi olabilmesi için mock-up çalışması yapılır. Dijital ortamda elde edilen veriler doğrultusunda hasta ağzından alınan başlangıç modeli üzerinde wax-up dediğimiz bir rehber hazırlanır. Bu rehber geçici bir malzemeyle hasta ağzına aktarılır.

estetikdis10

Paylaş:

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com